Jak sehnat manažera

sídlo společnosti

V tomto článku se zaměříme na to, jak sehnat manažera. Sehnat manažera není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

V případě malých firem je poměrně časté, že si dosazují manažery zvenčí, což bývá mnohdy škoda, neboť i v malých firmách je obrovská šance k nalezení ambiciózního a spolehlivého člověka, kterému by bylo možné funkci manažera svěřit. Velkou výhodou je jeho znalost společnosti, pracovního prostředí, kolegů atd. Majitel firmy však musí dotyčnému v první fázi předání funkce dostatečně věnovat a usměrnit ho, rovněž by jmenování manažera nemělo narušit rovnováhu ve firmě.

Jak sehnat manažera ve větší firmě? Ve větších firmách je naopak zvykem, že se manažer hledá uvnitř společnosti. Velké firmy rovněž využívají služeb personálních agentur či headhunterských společností, které znají aktuální situaci na trhu a pakliže budou znát detailně vaše potřeby a cíle, mohou vám najít vhodné uchazeče v situaci, kdy se rozhodnete hledat manažera mimo vaši společnost. Aktuálním trendem je dosazování lidí bez dlouhé praxe, kterého si daná společnost „vychová“ k obrazu svému.

Majitel společnosti by se neměl nechat zaslepit sympatiemi a měl by vybírat manažera nezaujatě. Ke známému člověku bývá totiž rozdílné chování než k někomu, koho vůbec neznáte. Vlastníci firem se někdy obávají toho, že profesionalizované vedení má méně zájmu na výsledcích firmy. Tomu se dá zabránit například tak, že pokud bude manažer platově závislý na výsledcích, bude mu na zisku firmy ve vlastním zájmu záležet.

Abyste manažera dostatečně motivovali, musíte mu nabídnout manažerský plat, který bude závislý na zisku, obratu a nových zakázkách. Musíte jej však motivovat i dalšími aspekty – nabídnout mu školení, firemní vůz i pro soukromé účely či možnost stát se časem partnerem firmy.

Často se v rámci vztahu majitele a manažera mluví o důvěře. Majitel musí manažerovi intuitivně věřit, že ho neokrade ani jinak nezklame.

Aby byla vzájemná spolupráce úspěšná, je namístě se domluvit na kompetenci a zodpovědnosti nového manažera. Je nutné mu přesně vyjasnit, co se od něj očekává, nastavit mu pravidla vzájemné komunikace (například report jednou do měsíce) a stanovit mu jasné kompetence. Výsledkem pak bude efektivní vzájemná spolupráce majitele a manažera.

Chcete začít s podnikáním a chcete se vyhnout zdlouhavému zakládání společnosti? Využijte možnosti firem, které nabízejí založení společnosti na klíč, popřípadě si zakupte ready made společnost a začněte s podnikáním hned. Můžete rovněž využít doplňkových služeb, jako je poskytnutí sídla společnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *