Koupě společnosti

budova

Internet je v dnešní době již zahlcen nabídkami na prodej společností. Koupě společnosti však s sebou nese poměrně dost rizik. O jaká rizika jde a jak koupit společnost bez obav a opravdu bezpečně?

Rizika při koupi společnosti s historií

V případě, že kupujete společnost s historií, musíte počítat s tím, že společnost již v minulosti podnikala, chovejte se proto obezřetně, neboť:

  • Společnost může být zadlužená až poté, co ji koupíte
  • V budoucnu se mohou objevit další závazky vůči dalším společnostem či osobám, o kterých jste nic netušili
  • Je možné, že si ani nevšimnete toho, že jsou v účetnictví nějaké nejasnosti. V případě kontroly na to mohou přijít hned a ten, se kterým se daná nejasnost bude řešit, budete vy.

Z toho důvodu si dávejte pozor a společnost s historií si pořizujte jen v případě, že dobře znáte prodejce a jste si na 100 % jisti tím, že firma s sebou žádná rizika nenese. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti, poslechněte svůj instinkt a dejte od této společnosti ruce pryč. Ušetříte si tím spoustu starostí.

Rizika při koupi ready made společnosti

Koupě ready made společnosti s sebou přináší méně rizik, ale pořád tu nějaká jsou. Musíte se tedy držet následujících instrukcí:

  • Zaměřte se na to, aby společnost, kterou máte v úmyslu koupit, měla vyřízeny všechny náležitosti, aby byla zapsána v obchodním rejstříku
  • Musíte si ověřit, že společnost, od které si chcete ready made společnost koupit, má solidní historii a spokojené klienty
  • Trvejte na předložení zpracovaného účetnictví společnosti
  • Žádejte čestné prohlášení o bezdlužnosti a o tom, že firma nevyvíjela žádnou podnikatelskou činnost
  • Musíte se ptát na vše, co vás zajímá

Mezi rizika koupě ready made společnosti patří skutečnost, že cena společnosti, která je uváděna, nemusí být zdaleka konečná. Často se na ní nabalí další poplatky, se kterými jste nepočítali.

 

Jak mít tedy jistotu, že kupujete opravdu pouze založenou společnost za konečnou cenu? Jedním slovem – prověřováním. Jedině tak, že si důkladně prověříte společnost, od které chcete ready made společnost zakoupit, se můžete všem rizikům vyhnout. Využijte proto nabídky s.r.o. na prodej.

One thought on “Koupě společnosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *